ES ceļošanas noteikumi – kas jāzina un jāievēro

Mums patīk runāt par tiesības, bet nu ir pienākusi reize runāt arī par pienākumiem. Jo pandēmija tiešām ir laiks, kad ir jāieklausās profesionāļos un katram jādara viss pēc labākās sirdsapziņas. Koronavīrusa pandēmijas laikā daudzas valstis visā pasaulē turpina ierobežot ieceļošanu, un lielākā daļa ceļojumu joprojām nav ieteicama. DW Travel piedāvā īsu kopsavilkumu par noteikumiem, kas piemērojami ES – un kā iegūt jaunāko informāciju.

ES jeb ceļošana Eiropas savienībā

Vairākas Eiropas Savienības valstis pagarina vai atkārtoti nosaka bloķēšanas pasākumus – un līdz ar to arī ceļošanas un iebraukšanas prasības -, jo trešais pandēmijas vilnis pārņem kontinentu. Jaunie lipīgie koronavīrusa varianti, īpaši B117 mutācija, kas pirmo reizi tika atklāta Lielbritānijā, strauji izplatās vismaz 27 Eiropas valstīs. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem B117 tagad dominē Vācijā, Itālijā, Dānijā, Īrijā, Francijā, Nīderlandē, Spānijā un Portugālē.

Kopš janvāra savienības līderi ir apsprieduši nebūtisku ceļojumu ierobežošanu pāri bloka iekšējām robežām, lai ierobežotu koronavīrusa izplatīšanos, pēc tam, kad mutantu celmi parādījās Lielbritānijā, Dienvidāfrikā un Brazīlijā. Kopš 24. janvāra visiem ceļotājiem, kas ierodas ārpus Eiropas savienības – iespējams tikai to iemeslu dēļ, kuriem ir būtisks iemesls, pirms izlidošanas ir jāveic COVID-19 tests. Lai apkarotu virulento Apvienotās Karalistes celmu, ES jau ir bloķējusi visu Apvienotās Karalistes bloku iebraukšanu blokā, izņemot kravas sūtījumus vai ceļotājus, kuri veic būtiskus braucienus.

Tomēr katra Eiropas valsts uztur savus standartus, lai izlemtu, vai un kā trešo valstu pilsoņi drīkst iebraukt, ja viņi jau atrodas ES vai Šengenas valstī. Katra savienības dalībvalsts arī izlemj un īsteno savus turpmākos pasākumus pandēmijas izplatības ierobežošanai, piemēram, karantīnas, ieceļojot no cita reģiona vai valsts. Vietējie noteikumi ļoti atšķiras arī attiecībā uz dažādiem sociālās norobežošanās pasākumiem, komandantstundu un masku valkāšanas prasībām.

Izpratne par koronavīrusa luksoforu sistēmu

Lai ceļotājiem Eiropā sniegtu labāku pārskatu par COVID infekcijas situāciju un iespējamiem ierobežojumiem, ES ir ieviesusi koronavīrusa luksoforu sistēmu, saskaņā ar kuru ES ir sadalīta zaļajā, oranžajā un sarkanajā zonā. Turklāt ir pelēka krāsa reģioniem, no kuriem nav pietiekami daudz datu. Pašlaik kontinentā dominē sarkanā krāsa.

Ja jums joprojām ir jāceļo, var palīdzēt arī ES Komisijas atkārtoti atvērtā ES lietotne. Tajā sniegta aktuāla informācija par veselības stāvokli, drošības pasākumiem un ceļošanas ierobežojumiem visām ES valstīm un Šengenas zonas bez robežām dalībvalstīm, kas ietver Islandi, Lihtenšteinu, Norvēģiju un Šveici.